זה כמו לחלום בהקיץ או כמו לעשות משהו ולהיות כל כך מרוכז, אך למעשה המחשבות נמצאות במקום אחר לגמרי, זה כמו לנהוג וצריך להגיע לנקודה מסוימת והנה הזמן חולף והגעתם מבלי לזכור איך או מהיכן נסעתם -זה היה על אוטומט. מצב זה נקרא “ניתוק דיסוציאטיבי" וברגע שאנו חוזרים למודעות הניתוק מסתיים וחוזרים לתפקד כרגיל.

אך מה קורה ? הדיסוציאציה(ניתוק) יוצאת משליטה ולמעשה הניתוק נעשה שלא מרצון. הפרעת זו נקראת דה-פרסונליזציה או דה ריאליזציה והיא עשויה להיות גם סימפטום בעיקר בהפרעות חרדה, בקרב נפגעי טראומה ובהפרעת דחק פוסט טראומה. מדובר בחוויה סובייקטיבית מאוד. דה ריאליזציה האדם מרגיש עצמו מנותק מהמציאות ולאו דווקא מעצמו. למעשה, האדם מרגיש מנותק מעצמו כאדם. ניתן לתאר זאת כאילו האדם יוצא מעצמו ומתבונן בעצמו מהצד, מרבית הפעולות שנעשות הן כמו שנעשות מאליהם. תחושתו של האדם החווה דה ריאליזציה היא כאילו העולם השתנה. יש למעשה משהו אשר חוצץ בינו לבין העולם והמציאות, בינו לבין גופו.
דה פרסונליזציה במקרים אלו קיימת תחושה של נתק של האדם מעצמו. האדם מרגיש שהוא מרוחק מעצמו, מרגשותיו ומחשבותיו. הוא כביכול צופה בעצמו כאילו מהצד בריחוק כלשהו. הסביבה אינה בהכרח שמה לב לתופעה והתנהגותו של האדם מהרגיל, אך האדם מרגיש כמו שחקן בסרט. תופעה זו יכולה להמשך מספר דקות או זמן ארוך יותר. האדם אשר סובל מהניתוק יודע להבחין מה אמיתי, אך החוויה מרגישה לו כמו שכולם רואים ומרגישים את מה שהוא חווה ולכך יש השלכות אישיות.
הניתוק היא אחת מהדרכים של הנפש להתמודד עם דברים שקשה לספוג או להתמודד איתם וזו למעשה אחת מהדרכים להתמודד על החרדות או הטראומות ומיקרים קשים שהגוף והנפש חווים.
אדם אשר חווה חוויה זו מתקשה להסביר לאחרים את מה שחש, למעשה אין כל שינוי במציאות וזו אינה נפגעת כלל, האדם אשר חוה זאת בהחלט מודע לסביבה ולמה שקורה מסביבו ואף רמת תפקודו נמשכת כרגיל. אם זה במסגרת המשפחה, העבודה אך התחושה העצמית היא ההתמודדות האמתית כמו לחיות בגוף זר.

דוגמא נוספת אשר יכולה להמחיש את התופעה, כמה פעמים קורה לנו  שאנו מניחים את המפתחות של הבית במקום מסוים ולמשך דקות ארוכות אנחנו לא מצליחים להיזכר היכן הנחנו אותם וזה למרות שזה קרה ממש לפני דקות מספר. או כמו ללכת בסופרמרקט הקבוע שלנו ומתוך אוטומט זורקים לעגלה את מה שתמיד אנחנו לוקחים אך לפתע הדבר שתמיד לוקחים נעלם מעיננו.
אך לא כך הוא המצב אצל אנשים הסובלים ממצב של דה פרסונליזציה קבוע. הנתק יכול להיות קבוע ומתמשך או להגיע בהתקף של שעות וימים.

למה זה קורה?
במרבית המקרים כפי שצוין קודם מצבי טראומה ופוסט טראומה. אחרי ברור ניתן יהיה לגלות בחלק מהמיקרים כי האדם חווה התעללות מינית או אלימות פיזית או נפשית, ברור שבכל התופעות הללו הגוף אינו יכול להתמודד והרגיש בסכנה או בחוסר שליטה כי החיים בסכנה.
קיימים מגוון גישות ושיטות לטיפול אחת מהשיטות לקוחה מעולם ה- TFT  Trance Formation Therapy  בשיטה זו אנו מזהים את נקודת הזמן ששם הכל התחיל ומשחררים שם את כל החסמים והרגעים אשר פוגעים בשיגרת החיים. על ידי זיהוי ועבודת ניקוי ושחרור, המטופל יכול לחזור לתפקוד וחיי שגרה.

אהבתם? מוזמנים לשתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest

אני מזמין אותך ליצור איתי קשר
לשיחה ראשונית ללא עלות

בה נדבר על מה הדבר המשמעותי שחשוב לך להתגבר עליו השנה
ואיך אני אוכל לעזור לאמן וללוות אותך בדרך.

לכתבות נוספות

הגיע הזמן להפסיק להיות מתוסכל

הכעס שלך במרבית המקרים מגיע מתסכולים רבים על דברים שאתה לא מסופק בהם, או לא קיבלת עבורם מענה. יש מגוון רחב של אנשים ולהם…

אתגר או בעיה, איך שאני אקרא לזה, אני חייבת להתקדם!

אם רק לא היה לי את "האתגר הזה" שתוקע אותי במקוםאם רק הייתי יכולה לא להיכנס ללחץאם הייתי יכולה לא להגיב באותה הצורה כמו…

לקביעת פגישה

אני מזמין אותך ליצור איתי קשר  לשיחה ראשונית ללא עלות

מלא את פרטים בטופס

פתח צ׳אט
שלום,
איך אוכל לעזור?