בין זהות עצמית לפחד וחרדה

מה אתם חושבים על עצמכם? האם אתם רואי שחורות? דואגים בצורה כרונית? האם אתם אוהבים להשתתף במה שהחיים מציעים או רק להביט מהצד?

הדיאלוג הפנימי המתקיים בתוכנו הוא צרור המפתחות החשוב ביותר בחיים. כבני אדם עם מודעות אנו יכולים לבחור, להחליט, לשנות בכל רגע נתון וכך למעשה להשפיע בצורה רגשית על חיינו. במצבים הלא מודעים שלנו אנו יכולים להיות אנשים שמבקרים את עצמם כל הזמן, מאשימים, כועסים וכואבים. אלו יכולות להיות פרשנויות אשר מגיעות מחוויות ישנות שחווינו – לעיתים אף מהילדות. למעשה הדימוי העצמי שלנו משפיע במידה רבה על חיינו ולנו הכוח והיכולת לשנות את הדימוי. נכון, אנחנו יכולים שנים להיות שבויים של הדימוי. זאת אומרת שאנחנו קצת רצים "אחרי הזנב" של עצמנו. דימוי עצמי יכול להתבטא בכל אספקט בחיינו – עבודה, זוגיות, קריירה, הגשמה ועוד.. אם אנחנו אנשים עם דימוי שלילי ונמוך זה יכול לקבל ביטוי בצורה של מניעה ממפגשים חברתיים, ריצוי, אי הבעת דעה, וכמובן לגרום לנו לשקוע לעצב, מצב רוח רע, דיכאון.

הזהות שלנו היא התפיסה שלנו את עצמנו ואיך אנו חושבים שהחברה תופסת אותנו. הזהות מתפתחת מהלידה כחלק מההתפחות הרגשית וכל עוד אנו חיים הזהות ממשיכה להתפתח כאשר סביב גיל הנעורים היא מגיעה לשלביה החשובים – אלו המעצבים את מה שנחשוב ונרגיש על עצמנו ואת מה שנחשוב ונחווה עלינו מהסביבה המקיפה אותנו.

תקופה של חרדות בחיים תופסת אותנו לרוב "לא מוכנים". פתאום גל של פחדים שמציף אותנו ומשבש את מהלך החיים התקינים. הסיפור עם החרדות מספר באופן עקיף את הסיפור שלנו. אנחנו למעשה מייצרים את החרדות לרוב כדי "להגן" עלינו מסערה אחרת שמתרחשת. חרדות הם למעשה מעין מנגנון הגנה שאנחנו מייצרים ומעדיפים להתמודד מולו. כשבן אדם עוזב את מקום עבודתו אחרי שנים, במקום שיתחיל לחפש עבודה חדשה ויחשוב חיובי לעיתים הוא ישקע בפחדים חרדות. זאת אומרת שהפרשנות שלו לאירוע שהתרחש בחייו יוצרת את החרדות. החרדות מופיעות כי האדם מפרש את התקופה הזאת ככזאת.

בעולם הריפוי של הNLP מפנימים עם המטופל את העובדה שאת האירוע החיצוני לא ניתן לשנות אך את הפרשנות והתגובה הפנימית בהחלט ניתן לשנות. לעיתים התגובות הפנימיות נובעות מאדם עם דימוי נמוך ועם שנים ארוכות של  "סיפורים שליליים" על עצמו שרק מתעצמים בתקופה של חרדות. מהמקום הזה יש לחזור מעט אחורה ולאתר את דפוסי החשיבה השליליים – אלו המתרגמים את האירועים בחייו לפחדים וחרדות.

לNLP כלים מרתקים וייחודיים שמטפלים בדיוק במקומות האלו, בהם הפרשנות והדימוי העצמי זקוקים לתסריט חדש ותיקון. אלו דברים שבהחלט ניתן לתקן באמצעות מספר מפגשים קצרים שמשנים את נקודת המבט, המודעות, ולמעשה את החיים שלנו.

אהבתם? מוזמנים לשתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest

אני מזמין אותך ליצור איתי קשר
לשיחה ראשונית ללא עלות

בה נדבר על מה הדבר המשמעותי שחשוב לך להתגבר עליו השנה
ואיך אני אוכל לעזור לאמן וללוות אותך בדרך.

לכתבות נוספות

כשהדלתות נפתחות בראש השנה

כשהייתי ילד דמיינתי שבראש השנה מישהו עומד ופותח את הדלתות. אולי זה דמיון שהגיע אלי מבית הכנסת, כשהייתי הולך עם אבא בשעות הערב המוקדמות…

כן את לביאה!

לפגישתנו הראשונה היא הגיעה נסערת. זה היה ערב חג ובחוץ הרחובות התמלאו אנשים ומשפחות שמדדו בגדים חגיגיים ורכשו מתנות למארחים. היא התיישבה מולי קפואה,…

לקביעת פגישה

אני מזמין אותך ליצור איתי קשר  לשיחה ראשונית ללא עלות

מלא את פרטים בטופס

פתח צ׳אט
שלום,
איך אוכל לעזור?